Skip to content

mediacje

Mediacja jest jedną z pozasądowych metod rozwiązywania sporów, która cechuje się przede wszystkim bezstronnością i neutralnością mediatora, dobrowolnością oraz poufnością.

Rola mediatora jest zupełnie inna niż profesjonalnego pełnomocnika. Mediator nie zajmuje się ocenianiem stanowisk bądź dowodów ani udzielaniem porad. Zadaniem mediatora jest pomoc stronom w wypracowaniu porozumienia. Mediator czuwa także nad przebiegiem spotkania i pomaga usprawnić komunikację między stronami. Docelowe rozwiązanie problemu i treść porozumienia kreują jednak same strony.

Reprezentując Klientów w charakterze pełnomocnika albo obrońcy, skupiam się na zabezpieczeniu ich interesów. Jako mediator jestem natomiast osobą bezstronną i neutralną dla stron. W czasie mediacji moim zdaniem jest również dbanie o zachowanie równowagi między stronami.

Mediacja jest poufna, co oznacza, że przebieg mediacji jak i wszelkie ujawnione przez strony informacje i okoliczności pozostaną tajne. Nie są sporządzane żadne relacje z przebiegu mediacji ani wypowiedzi stron. Również strony mają obowiązek zachowania w tajemnicy wszelkich okoliczności mediacji oraz informacji uzyskanych w czasie jej przebiegu.

Mediacja jest dobrowolna, co oznacza, że strony mają możliwość zrezygnowania z dalszego udziału w mediacji na każdym jej etapie.

Korzyści płynące z mediacji to przede wszystkim szansa na szybkie rozwiązanie konfliktu i zachowanie relacji między stronami oraz co do zasady niższe koszty w porównaniu z postępowaniem sądowym.

Celem mediacji jest osiągnięcie porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich stron.

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem mediacji w szczególności w sprawach rodzinnych (obejmujących m. in. kwestie alimentów, opieki nad dziećmi oraz uregulowania kontaktów) i cywilnych.